Jak bezpiecznie przechowywać firmowe dane?

Aktualności

Wciąż niewiele polskich firm korzysta z rozwiązań chmurowych, jest to dobra wiadomość dla złodziei danych.

Niestety polskie firmy niedostatecznie zabezpieczają firmowe dane. Bardzo często mali i średni przedsiębiorcy przechowują dane na swoich komputerach. Wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielkim kapitałem są posiadane przez nich dane, ale nie wszyscy wiedzą jak je odpowiednio chronić, tak aby nie wpadły w niepowołane ręce.

Jeżeli dane są przechowywane na komputerach pracowników, to możliwości ich ochrony są bardzo ograniczone, a współdzielenie właściwie niemożliwe. W takiej sytuacji, rzadko tworzone są kopie zapasowe, a dostęp do danych ma tylko jeden użytkownik.

Dlatego tak bardzo cieszą się złodzieje danych, kradzież laptopa czy też pendrive z danymi, może dotknąć każdego, a utrata danych w takim przypadku jest bezpowrotna. Dane Twojej firmy mogą trafić do nieuczciwej konkurencji i Twoja ciężka praca pójdzie na marne.

Obecnie wiele firm korzysta z rozwiązań dedykowanych klientom indywidualnym i wydaje im się, że dane są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Przedsiębiorcy nie widzą potrzeby posiadania serwera, pamięci masowej czy wydajnej sieci, a to może okazać się kosztownym błędem. Zwłaszcza rozwiązania chmurowe, wydają się najbardziej odpowiednie dla firm z sektora MŚP.

Gdy korzysta się z chmury, przestoje sprzętu spowodowane konserwacją, kradzieżą lub uszkodzeniem w zasadzie nie istnieją. Dodatkowo płaci się tylko za używane usługi, to zapewnia pełną kontrolę kosztów, a w przypadku rozwiązań indywidualnych jest praktycznie niemożliwe. Używane zasoby, można zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb, to bardzo ważne w branżach cechujących się sezonowością.

Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią dla dostawców usług w chmurze, inwestują ogromne sumy w zabezpieczanie swojej infrastruktury. W przypadku chmur bezpieczeństwo jest standardem, ale proaktywne podejście do zabezpieczeń, zgodności i prywatności jest czymś wyjątkowym, zapewnianym przez platformę Microsoft Azure. Firma Microsoft jest liderem branży w zakresie ustanawiania i ciągłego spełniania jasnych wymagań dotyczących zabezpieczeń i prywatności. Przeniesienie danych do chmury Azure, jest rozwiązaniem rekomendowanym przez nasza firmę.

Dodatkowo dzięki przechowywaniu danych w chmurze, są one dostępne dla wszystkich użytkowników, którym firma nada uprawnienia. Innymi słowy, gdy dany pracownik rezygnuje z pracy, wszelkie zapisane przez niego dane pozostają w pamięci chmury i mogą zostać przekazane jego następcy, to zapewnia ciągłość pracy i nie naraża firmy na ryzyko utraty danych.

Dane dostępne są po zalogowaniu się na konto, czyli pracę można wykonywać zdalnie. Jest to ważne gdy mamy się spotkać z klientem w jego siedzibie, a zapodziały nam się ważne dane do prezentacji, wtedy łatwo możemy je pobrać z chmury Microsoft Azure.

Co ważne korzystanie z rozwiązań chmurowych jest bardziej przyjazne środowisku, niż tradycyjne rozwiązania informatyczne. Firma nie musi posiadać dużej ilości sprzętu, a ogromne centra danych mogą optymalizować wykorzystanie energii, w większym stopniu niż odbiorca indywidualny.

Reasumując, wykorzystanie rozwiązań chmurowych jest najbardziej odpowiedzialnym i korzystnym planem dla Twojej firmy. Zachęcamy do kontaktu, w celu przygotowania oferty dostosowanej do Twoich potrzeb.

Tags: , , , ,