Sieci 5G – niezawodne i super szybkie

Aktualności

5G to kolejna generacja łączności internetowej, dzięki niej osiągniemy większe niż kiedykolwiek prędkości i bardziej niezawodne połączenia.

Dzięki połączeniu najnowocześniejszej technologii sieciowej z najnowszymi badaniami, 5G będzie oferować prędkość nawet 100 GB/s. Obecna technologia LTE oferuje maksymalnie tylko 300 Mb/s.

Niezwykle ważne jest to, że ilość aktualnie korzystających użytkowników nie ma wpływu na wydajność sieci 5G. Standard zakłada obsługę 100 urządzeń na 1 m2.

Tak duża prędkość i wydajność otwiera nowe możliwości dla „Internetu rzeczy”, gdyż za pomocą sieci, pozwoli sprawnie i bezproblemowo wymieniać i przetwarzać  duże ilości danych, pomiędzy budynkami, samochodami, rozmaitymi systemami (np. zdrowia, bezpieczeństwa) oraz sprzętem elektronicznym i urządzeniami gospodarstwa domowego.

„5G będzie epoką po smartfonie”, powiedział Robert J. Topol, dyrektor generalny firmy Intel ds. Biznesu i technologii 5G i dodał „Na telefonach uruchomimy ją najwcześniej, ponieważ postrzegane są jako łączność”.

Brak opóźnień spowoduje większa użyteczność dla rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej. Okulary AR i zestawy VR jeszcze nie trafiły do głównego nurtu, ale firmy technologiczne zakładają, że te urządzenia w końcu zastąpią smartfony.

5G w szkołach pomoże rozwinąć naukę, umożliwiając doświadczenia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, pozwoli to dzieciom skonfrontować teorię z praktyką. Szybsza łączność i brak opóźnień zrewolucjonizują szpitale, umożliwiając operacje wspomagane holografią. Jeżeli chodzi o drogi 5G może sprawić, że autonomiczne samochody będą bezpieczniejsze, wpływ na to będzie miało, że komunikacja między pojazdami i infrastrukturą stanie się natychmiastowa.

To nie zdarzy się z dnia na dzień, ale zmian możemy oczekiwać w perspektywie kilku lat.

Technologia mobilną piątej generacji, w skrócie zwana 5G, to standard o zwiększonych parametrach wydajnościowych dotyczących przesyłania danych. Obecnie trwa planowanie i pierwsze prace nad wdrożeniem 5G. Wyzwania dotyczące sieci 5G:

  • przesyłaniu danych do urządzenia do 20 Gb/s
  • przesyłaniu danych do sieci do 10 Gb/s
  • dopuszczalne opóźnienia na poziomie 4 milisekund
  • obsługa większej ilości urządzeń (docelowo 100 urządzeń na 1m2)
  • pełna integracja z systemami przewodowymi lub satelitarnymi
  • znacząco niższe koszty utrzymania infrastruktury

Prace nad technologią 5G prowadzone są przez szereg związków i instytucji, w tym Komisję Europejską, cała inicjatywa objęta jest rozmaitymi programami, m.in. 5G PPP i Horizon 2020.

Celem wprowadzenia standardu 5G jest znaczące podniesienie jakości głównych sektorów europejskiej gospodarki, tj. branży transportowej i motoryzacyjnej, przemysłu energetycznego i wytwórczego, służby zdrowia oraz obiektów rozrywkowych.