Wi-Fi 6 – znaczy szybciej, wydajniej i oszczędniej!

Aktualności

Nowa technologia bezprzewodowa (zwana także jako 802.11ax), to standard, który zastępuje dotychczasowy WiFi 5.

W dużym uproszczeniu WiFi 6 oferuje:

  • ponad czterokrotnie lepszą przepustowość przypadającą na jednego użytkownika, nawet w zatłoczonych i maksymalnie zagęszczonych środowiskach;
  • dla pojedynczego urządzenia klienckiego – większą przepustowość zapewniającą do 40 procent szybsze, maksymalne prędkości transmisji danych;
  • zwiększenie wydajności sieci ponad czterokrotnie;
  • obniżenie zużycia baterii w wykorzystywanych urządzeniach.

W przypadku pojedynczego urządzenia, WiFi 6 zwiększa prędkość szczytową o 37% w porównaniu do WiFi 5.

Jednak w przeciwieństwie do poprzednich standardów WiFi, nowa wersja nie skupia się tylko i wyłącznie na zwiększaniu prędkości. Priorytetem WiFi 6 jest raczej zapewnienie lepszego działania urządzeń w  zatłoczonych środowiskach, w których jest wiele połączeń bezprzewodowych. Dotyczy to przykładowo bloku mieszkalnego, miejsc publicznych, takich jak stadion, a nawet dom, jeśli masz dużą rodzinę, w której używa się wielu urządzeń mobilnych i komputerów.

Kolejne wyzwanie to zarządzanie obciążeniem związanym z coraz większą liczbą podłączonych urządzeń IoT (Internet of Things) i inteligentnych gadżetów domowych.

Jeśli chodzi o zatłoczone środowiska bezprzewodowe (gdzie wiele urządzeń jest online), WiFi 6 gwarantuje czterokrotny (lub większy) wzrost  przepustowości na użytkownika. Jest to znacząca  poprawa w obszarach o dużym natężeniu ruchu sieciowego i jest wspierana przez obietnicę także czterokrotnego zwiększenia wydajności sieci.

Te zmiany, będą miały kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście coraz większej ilości sprzętu online – szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą popularność gadżetów inteligentnego domu, podłączonych urządzeń i urządzeń IoT. Jeśli pozostaniemy z WiFi 5, skutecznie zakopiemy się w bezprzewodowej masie urządzeń.

Kolejną zaleta w zakresie wydajności WiFi 6, dotyczy wydłużenia żywotności baterii urządzeń klienckich. Osiągnięto to dzięki technologii o nazwie Target Wake Time (TWT), która zasadniczo pozwala routerowi i klientowi rozmawiać ze sobą, aby określić, kiedy urządzenie klienta będzie musiało obudzić się, aby przesłać (lub odebrać) dane. W rezultacie sprzęt klienta nie będzie musiał stale słuchać sygnałów bezprzewodowych, co z kolei oznacza mniejsze zużycie baterii.

Będzie to szczególnie przydatne w przypadku gadżetów IoT, które tylko sporadycznie komunikują się online, a także takich jak smartwache, smartbandy i w mniejszym stopniu telefony, tablety i laptopy. Ogólna poprawa wydajności sieci WiFi 6, o której już wspomnieliśmy, powinna również pomóc bateriom tych urządzeń, ponieważ zmniejszy to nieco zużycie energii.

Po zsumowaniu wszystkiego, otrzymamy zwiększenie ogólnych prędkości WiFi, znacznie lepszą wydajność w zatłoczonych środowiskach bezprzewodowych i korzyści związane z zasilaniem bateryjnym. To sprawia, że nowa generacja standardu Wi-Fi ma wiele do zaoferowania.