#freeUkraine

Aktualności

Greg Geris, OES Board Member, was asked to speak about the war in Ukraine to the first in-person annual reunion at Harvard Business School since the Corona Virus.  This is the message exactly as presented at Harvard on 18 June 2022, which was well received and the Q&A was spirited.  Americans noted that the war is already not the headline news and the role of the Polish people is not fully appreciated.  We post the video here with the disclaimer that no corporate or private persons are bragging about helping Ukrainians, this is our effort to help end the war with the best perspectives to begin again.  We hope it is good news and hereby share it with you!

 

Greg Geris, Członek Zarządu OES, został poproszony o opowiedzenie o wojnie w Ukrainie na pierwszym po pandemii dorocznym spotkaniu w Harvard Business School. Niniejszy film został zaprezentowany i świetnie przyjęty na Harvardzie 18 czerwca 2022 r., a sesja Q&A była niezwykle inspirująca.

Amerykanie podkreślali, że wojna w Ukrainie nie jest już na czołówkach gazet, a rola Polaków nie jest w pełni doceniana.

Zamieszczamy tutaj ten film z zastrzeżeniem, że nie chodzi w nim o chwalenie się tym, że pomagamy Ukraińcom. Główny cel, który nam przyświeca, to pomoc w zakończeniu tej wojny z jak najlepszą perspektywą budowania życia w Ukrainie od nowa.

Chcemy podzielić się tym z Wami!

 

#freeUkraine #Poland #Ukraine #goodnews #OES